31 Ocak 2017 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU,  31 OCAK 2017 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. TÜRKİYE’NİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TERÖR TEHDİDİ İLE GÜVENLİK RİSKLERİNE KARŞI, HUKUK ÇERÇEVESİNDE ALINAN TEDBİRLER KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

FETÖ/PDY, PKK VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE BAŞTA OLMAK ÜZERE, 2016 YILI İÇİNDE MEYDANA GELEN TERÖR EYLEMLERİ HUSUSUNDA YILLIK GÜVENLİK DEĞERLENDİRMESİ YAPILMIŞTIR.

İSTANBUL, KAYSERİ VE İZMİR’DEKİ MENFUR TERÖR EYLEMLERİ, RUS BÜYÜKELÇİSİ’Nİ HEDEF ALAN SUİKAST VE İSTANBUL’DA YILBAŞI GECESİ YAPILAN HAİN SALDIRI, ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMALAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK HER YÖNÜYLE ELE ALINMIŞ VE SALDIRILAR ŞİDDETLE KINANMIŞTIR.

ÜLKEMİZİN KARŞI KARŞIYA BULUNDUĞU ASİMETRİK SALDIRILARA KARŞI, YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA GEREKEN HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMASI KONUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ VE UZANTISI OLAN ÖRGÜTLER TARAFINDAN YAPILAN HAİN SALDIRILAR, TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI KAMUOYUNA AÇIKLADIĞI TEZLERİNİN DOĞRULUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEDEKİ HAKLILIĞIMIZIN ULUSLARARASI DÜZEYDE DAHA ETKİN ŞEKİLDE ANLATILMASI GEREKTİĞİ VURGULANMIŞTIR.

DİNÎ, MEZHEBÎ, ETNİK KAVRAM VE HASSASİYETLERİ İSTİSMAR EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ VE ONLARI DESTEKLEYEN ODAKLARLA, AYRIM GÖZETİLMEKSİZİN MÜCADELEYE AZİM VE KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

2. TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MUHATAP OLARAK KABUL EDİLİP, BU ÖRGÜTLERE ÇEŞİTLİ USULLERLE SİLAH YARDIMINDA BULUNULMASININ, TERÖRÜN GÜÇLENMESİNE VE YAYILMASINA ZEMİN HAZIRLADIĞI BELİRTİLMİŞTİR.

3. SURİYE VE IRAK’TAKİ SON GELİŞMELER AYRINTILI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMİŞ; BU ÜLKELERDEN KAYNAKLANAN TERÖR TEHDİTLERİNİN, ÜLKEMİZİN VE BÖLGENİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA ETKİLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

4. SURİYE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ATEŞKESİN KORUNMASI VE GÜÇLENDİRİLMESİ İLE ASTANA TOPLANTISI AYRINTILI ŞEKİLDE ELE ALINARAK, TÜRKİYE’NİN SİYASİ GEÇİŞ SÜRECİNİN BAŞLATILMASINA YÖNELİK ÇABALARINI VE İNSANİ SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

5. KIBRIS MESELESİNE ÇÖZÜM BULUNMASI İÇİN CENEVRE’DE YAPILAN GÖRÜŞMELER KAPSAMLI ŞEKİLDE ELE ALINMIŞ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI HUSUSUNDA ATILACAK ADIMLAR DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

6. MYANMAR’DA ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN DURUMU ELE ALINMIŞ VE İNSANİ YARDIMLARIN ARTIRILARAK DEVAM ETMESİNİN GEREKLİLİĞİ VURGULANMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.