Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanının Ziyareti (01-03 Aralık 2013)

Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Devlet Bakanı Stanislaw Koziej, 1-3 Aralık 2013 tarihlerinde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Vali Muammer Türker’in konuğu olarak Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2005 yılından bu yana devam eden ve iki kurum arasında 2011 yılında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde düzenli hale gelen resmi temasların son ayağını teşkil eden ziyaret kapsamında 02 Aralık 2013 tarihinde MGK Genel Sekreterliği’nde ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde ulusal ve bölgesel güvenliği ilgilendiren meseleler ele alınmış, bunun yanı sıra, önümüzdeki sene 600’ncü yılı kutlanacak olan iki ülke arasındaki ilişkilere kurumsal işbirliğini daha da güçlendirerek katkıda bulunma iradesi ortaya konmuştur.

Konuk heyet, ziyaret programı kapsamında Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından da kabul edilmiş ve HAVELSAN’ı ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi almıştır. 02 Aralık akşamı Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch’un evsahipliğinde Polonya’nın Ulusal Bağımsızlık Günü ve Silahlı Kuvvetler Günü münasebetiyle verilen resepsiyon da ziyaretin anlamını perçinleyen bir vesile teşkil etmiştir.